Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител.
По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с премерена доза хип хоп и фънк емоция, и е преход към следващите музикални проекти на артиста.
„Тази песен е провокирана от пренареждането на моя личен вътрешен свят и откриването на нови хоризонти. Донякъде „Промяната“ повдига и една много важна не само за мен, но и за цялото общество днес, тема – тази за психичното здраве“, казва изпълнителят.
Той е автор на музиката и текста, а по аранжимента работи заедно с Емилио Мархолев, Христо Нейчев. Парчето е записано в Sing Song Studio, където с гласовете си като беквокали се присъединяват и Миглена Русева от трио Trinity,
Певицата Лана Дел Рей и екскурзоводът из блата, обитавани от алигатори, Джеръми Дюфрен са сключили брак в щата Луизиана миналия месец, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални документи.
След няколко седмици на спекулации относно статута на връзката им, документ за сключен брак на Дел Рей и Дюфрен е подписан и върнат на съдебните власти в окръг Лафурш, където е внесен миналия петък.
В документа, получен от Асошиейтед прес, като водещ на церемонията е посочен пасторът от Лос Анджелис Джуда Смит, който ожени и Джъстин Бийбър. Петата песен в албума на Дел Рей Did You Know That There`s a Tunnel Under Ocean Blvd от 2023 г. е озаглавена Judah Smith Interlude, в която пасторът е представен като съавтор.
На 26 септември сайтът TMZ съобщи, че певицата, родена като Елизабет Улридж Грант, и Дюфрен са получили разрешително за сключване на брак. Асошиейтед прес
Държавният културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи на Република България представя международната изложба „Екосъзнание“, организирана в партньорство с Българския културно-информационен център в Скопие (БКИЦ).
Експозицията ще бъде открита в галерия „Мисията“ в София на 12 ноември и ще може да бъде разгледана до 10 януари 2025 г., съобщиха от екипа на ДКИ.
Подбраните произведения от куратора и изкуствовед д-р Ана Франговска, включени в изложбата, са създадени през последните четири сесии на „Международната художествена колония Галичник“ и включват участвали художници в Колонията през изминалите четири години - съвременни творци от осем държави.
Изложбата „Екосъзнание“ бе открита в Българския културно-информационен център в Скопие през юни 2024 г. в присъствието на министъра на външните работи г-н Ив
„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).
Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.
Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми.
Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл
Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.
"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах
На 21-ви септември в "Градините на света" в Пазарджик актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.
От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина на главните герои.
Съществуват гръцки предания, които пък откриват корените на Театъра на сенките в Китай. Общото във всички твърдения е, че те са свързани с Азия и всички запазват Карагьоз и Хадживат като основни персонажи. От създаването си до днес представленията с кукли включват музика, поезия, митове и афоризми, а историите винаги са комични и поучителни, разясняват още организаторите на събитието.
От дълбока древност до днес плоските кукли се изработват от камилска кожа или кожа на воден бивол. Тя се обработва така че да стане прозрачна. Изсушена добре, се оцветява с различни природни багрила. Ръчно се оформят отделните части на фигурите и се закрепят на дървени пръчки. Готовите кукли се „разиграват“ от актьори зад бяло платно, осветявано с ярка лампа. Затова представленията се наричат „Игра на сенки“, информират повече за същността на този вид театър от местната администрация.
След края на всеки спектакъл публиката може да влезе в ролята на актьорите и да разиграе куклите зад професионалната сцена.
Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.
Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.
Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.
„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.
Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.
През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.
„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.
Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.
Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна.
За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той.
Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.
В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени